gizle

Fotoğraf (Film) Şeridi

Fotoğraf (Film) ŞeridiFotoğraf (Film) Şeridi

Uzun süredir tutorial olarak yazı yazmamıştım. Uzun suskunluğun ardından şu adresteki Spriral Film Şeridi yapımını öğreneceğiz. Orjinali İngilizce olan makale şunları anlatıyor;

Aşağıdaki örneklerdeki gibi film şeridi oluşturmak için Photoshop CS2 veya daha üstü yazılıma sahip olmanız gerekiyor.  Kıvırma efektini kolay bir şekilde uygulayabilmek için Warp aracını kullanacağız.

1. Şerit Oluşturma (Vektor Çizim):

Pen aracı  ile aşağıdaki şekile benzer bir şerit oluşturuyoruz. Bu şerit bizim için referans (guideline) sınırlarımız ve maskeleme (mask) alanımız olacak.

2. Fotoğraf  Bindirme:

İstedeğiniz 3 adet resmi ekleyin.

3. Kıvırma (Photoshop Warp Tool):

İlk önce katmanın opacity değerini %40 veya 50’ye düşürelim. Böylelikle altta kalan referans sınırlarımızı her daim görebileceğiz. Sonra Edit > Transform > Warp seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle ızgara (grid) ve köşelerde 4 adet nokta beliriyor. Noktaları, çıkıntıları veya ızgara çizgisini hareket ettirerek resmimize istediğimiz şekli veriyoruz.

Resim, film şeridi ile benzer şekile erişinceye kadar bu adımı tekrarlıyoruz. Daha sonra aşağıdaki gibi diğer resimler ile birlikte daha hoş görüntü elde edeceğiz.

4. Maskeleme:

Şerit parçalarına göre kasörler oluşturup (Şerit 1,2,3,4 gibi) katmanları bu klasörlere yerleştirin.

Birinci adımda oluşturduğumuz şekillerden seçim alanı oluşturun ve her gruba katman maskesi uygulayın. (bkz. alttaki resim). Böylece tatlı bir bükülme elde edeceğiz.

5. Gölgeleme:

Grup 1’de, şeritin üzerinde kalacak şekilde bir katman oluşturalım. Gradient aracını seçip yukarıdan aşağıya doğru siyah dolgu belirleyelim.

Aynı şekilde diğer gruplara da dolgu belirleyoruz.

6. Parlatma:

Vurgu vermek ve ışık yansıtmak için, merkezden dışarıya doğru azalan beyaz dolgulu bir daire oluşturuyoruz. Daha sonra kenarlarından tutarak resimdeki gibi sıkıştırıyoruz. Daha sonra şeritimizle aynı doğrultuda olacak şekilde açısını belirleyoruz.

7. Kenar Çizgileri:

Kenar çizgileri oluşturmak için maskeleme alanından seçim oluşturuyoruz ve yeni bir katman yaratıp katmanı siyah renk ile dolduralım. Daha sonra seçim alanını 1-2 piksel öteleyerek seçim alanını Delete tuşu ile siliyoruz.

8. Sonuç:

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Henüz yorum yapilmamis!
  •  

İlginizi Çekebilir